Lyžování v rakouském Flachau 2009

15. února 2009 v 11:37 | Márty |  Zápisky z cest
Poté, co jsem loni poprvé ochutnal alpské lyžování v italském Passo Tonale, vyrazil jsem do Alp opět. Po dlouhé prohledávání katalogů CK jsem dospěl k názoru, že nic nezkazím přímým oslovením jednotlivých hotelů. Tím pádem byla jasná i vlastní doprava a to mi zúžilo výběr střediska. Francii a Švýcarsko jsem zavrhnul pro velkou vzdálenost ihned, Itálii později. Zůstalo Rakousko a šlo jen o to vybrat nejvhodnější středisko. Bad Gastein, Saalbach, Kitzbühel, Zillertal, St.Anton ...? Na doporučení přátel jsem zvolil Flachau patřící pod Ski Amadé. Místo, které proslavil legendární "Herminátor".

Na webu střediska FLACHAU.at jsem vybral zajímavé a dostupné nabídky ubytování a poslal jsem jim e-mailem dotaz. Poměrně rychle odpověděl snad každý oslovený, takže nebylo problémem vybrat si cílovou destinaci.

Zvítězil 4**** garni hotel Sonnhof, který nabízel lyžařský balíček za rozumnou cenu. Za cca 450 euro na osobu obsahoval týdenní ubytování se snídaňovým bufetem, bezplatný wellnes, 6-denní skipas a minimální vzdálenost od sjezdovky.

(pozn. autora: Označení GARNI znamená, že hotel má vybavení jen pro omezený rozsah stravování. Nejméně snídaně. Člení se do čtyř tříd.)

Cesta
Podle autorouteru GOOGLE je nejrychlejší trasa z Prahy do Flachau přes Plzeň, Regensburg a Mnichov. Měří 575 km a čas dojezdu je 5:05h. Prakticky celá cesta vede po dálnici. Po dálničním sjezdu Flachau zbývá do cíle méně než 3km. My jsme zvolili cestu kratší a pomalejší přes České Budějovice, Linec a Salzburk. Tato trasa měří 462 km a čas dojezdu je 5:50h. Nyní vím, že rozumnější je první varianta. Je mnohem pohodlnější a nehrozí žádná zdržení. A oněch 100 km navíc je zanedbatelných.

Krom pohonných hmot je nutné počítat s nákupem rakouské dálniční známky, která na deset dní stojí cca 230 Kč.

Ubytování
V hotelu nás srdečně uvítali typickým Grüs Gott. Dostali jsme dvojlůžkový pokoj v prvním patře budovy a mohli si začít užívat dovolenou. Pokoj byl dostatečně velký, vybavený vším potřebným. Tedy hlavně postelí, malou SAT TV, trezorem, pěknou koupelnou a společným balkonem. Jedním z programů na oné televizi byl i live přenos z kamery na horní stanici hlavní lanovky Achter jet.

V přízemí byla mimo recepce i jídelna, kde se ráno podávala snídaně a večer zde bylo možné posedět (u piva, či limonády, s klobásou či jiným malým občerstvením). Naproti recepci byl i stolek s počítačem připojeným na internet, volně přístupný pro ubytované hosty.

V suterénu pak byla lyžárna s uzamykatelnými boxy, místnost pro děti, menší fitness (rotoped, stepper, běhací pás, veslařský trenažér) a hlavně wellness. Finská, infra a parní sauna, relaxační místnost, sprchy, venkovní "chladírna". Zde jsme po každém lyžování cca dvě hodiny nádherně relaxovali!

Lyžování
Cesta k vleku byla nenáročná. U hotelu jsme nasadili lyže a na nich se dostrkali cca 150m k parkovišti u sjezdovky. Tady jsme lyže sundali a přešli parkoviště (cca 100 m) až k nástupní stanici Achter jetu - základní kabinovky. Ta nás vyvezla do dvou třetin kopce a odtud se dalo napojit na různé další lanovky. Velkokapacitní Space jety, starší Star jety. Snad každý den jsme jezdili jiné sjezdovky. Na vrcholu se navíc dalo přesunout na lanovku a sjezdovky do jiného údolí a městečky, Wagrainu. Tím pestrost zdaleka nekončila. Skipas platil i pro střediska v okolí. Jeden den jsme tak např. lyžovali v 17 km vzdáleném Zauchensee.

Drtivá většina sjezdovek byla označena jako červená, nemálo bylo i modrých. Tato různorodost zajišťovala maximální vyžití opravdu pro každého. Lyžaře a snowboardisty všech úrovní, jednonohé lyžaře, malé caparty, ...

Pro informaci: 6-denní skipas v hlavní sezóně stojí 189 euro pro dospělého. V rámci našeho balíčku byl cca o 20 euro levnější.Pro milovníky tabulek doporučuji opsat si číslo skipasu. Na webu SKILINE je možné zpětně dohledat informace o čase, nalyžovaných kilometrech, výškových kilometrech a počtech jízd lanovkou, včetně označení lanovky. Poslední tři dny lyžování jsme se vždy soustředili na překonání předešlých výsledků. Velmi motivující! Tento web není určen jen pro Flachaou, ale zjevně pro celé Rakousko i okolní země!


Gastronomie
Asi typickým jídlem je Wienerschnitzel, neboli vídeňský řízek. Pokrývá cca dvě třetiny talíře, typickou přílohou jsou petrželkové brambory a brusinky. Pro cenovou představu: Vídeňský řízek (10.90), velké pivo (3.40), čtvrtlitr Lamruska (4.00), palačinka se zmrzlinou (5.90). Celkem 24.20 euro za večeři mou a manželky. Doporučit lze i místní specialitu Kaspresknödel (10.90). Večeřet se dalo i mnohem levněji. Např. kebap im fladenbrot (klasický kebab) za 3.30 eura. Dva kebaby a kola vyšly na 9.10 euro. Úplně nejlevněji pak vyšla večeře ala Interspar a druhý supermarket, který ve Flachau byl. Ceny v obchodě se od těch našich opravdu moc neliší.

Jíst se musí i na sjezdovce a jen müsli tyčinka na celý den nestačí. Přidávám proto další cenové příklady z bister na sjzedovce. Gulaschsuppe 4.70, Fritattensuppe 3.20, půllitr limonády Schiwasser 2.70, půlka grilovaného kuřete s houskou a půlitrovým nápojem 9.80 euro.

Zmíním i hotelové snídaně. Byly poměrně jednoduché, ale velmi chutné. Na výběr bylo např. několik druhů výborné domací marmelády, občas i domácí pomazánka. Mimořádně chutné bylo mléko - skoro podezírám majitele, že bylo přímo z kravína. Křupavé houstičky, vajíčka, salámy, sýry, paštika - to už je pak standard.

Relax
Když padla čtvrtá odpolední a přestaly jezdit vleky, nadešel čas na cestu do hotelu. Poslední sjezd, kousek pěšky a pak jen vysvléct lyžařské oblečení a padnout do postele. Ale jen na chvilku. Od 16 hodin byla každý den připravena sauna a běžela až do pozdějších hodin. K dispozici (a grátis) zde byly připraveny čisté ručníky, samovar s výběrem čajů a pitná voda. Vždy jsem si dal tři cykly: sauna 10-15 min, ochlazení a sprcha, 15 min odpočinek na lehátku. Paráda!

Flachau
Samotné Flachau je typickým zimním střediskem. Jsou zde převážně hotely, penziony, apartmány, restaurace, obchody a půjčovny se sportovním vybavením. Flachau není nikterak veliké, lze jej projít za večerní procházku. Cestou můžete spatřit i sochy Hermanna Maiera (olympijský vítěz, vítěz světového poháru, mistr světa).

Závěrem
Určitě by se dalo "lyžovat" i levněji. Není problém sehnat apartmán pro 4 lidi za 60-70 euro noc, což je cca 15 euro na osobu. Znamenalo by to vlastní vaření, někdy i vlastní povlečení a úklid. Zmíněné vlastní vaření je další možností jak ušetřit. Snížit náklady může i spolujízda. Pokud je k dispozici střešní box, dá se jet ve čtyřech lidech jedním autem. Není ani důležité bydlet přímo u sjezdovky, většina ubytovacích kapacit je poblíž stanic skibusu, parkoviště u lanovek jsou bezplatná a mají dostatečnou kapacitu. Na čem asi neušetříte je skipas, jehož cena je pevně dána.

Každopádně se určitě vyplatí vybrat Alpy namísto Krkonoš. Rozdíl v kvalitě služeb je stále velký, nečeká vás dlouhé čekání u vleků a lanovek, máte na výběr kilometry perfektně upravených sjezdovek různých obtížností a s veškerým potřebným zázemím a i sněhové podmínky jsou naprosto ideální. A cenový rozdíl? Minimální!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | 8. prosince 2011 v 10:54 | Reagovat

Lyžování v Rakousku je opravdový zážitek, doporučuji:) Lyžařské zájezdy můžete nalézt na www.sjezdar.cz

2 Luboš Luboš | E-mail | Web | 11. ledna 2012 v 18:05 | Reagovat

Přesně tak, je to opravdu krásný zážitek, který můžete stále opakovat :-) doporučuji pro vyhledání zájezdu web www.sjezdar.cz , kde naleznete určitě svoji oblíbenou lokalitu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama